Bio

Morze Bałtyckie, Piaski, połowy bursztynu, bursztynnik
Morze Bałtyckie, Piaski, połowy bursztynu, bursztynnik

W bursztynie zakochałem się przez przypadek można powiedzieć. Od kilku lat hobbistycznie szlifowałem kamienie szlachetne. Głównie opale etiopskie i nasz śląski chryzopraz. Jakieś trzy lata temu przyjaciel z Czech poprosił mnie, żebym mu przywiózł trochę bursztynu skoro bywam nad Bałtykiem. Będąc na wakacjach udało mi się zdobyć trochę ładnych kawałków i większość podarowałem koledze, ale kilka sztuk przypadkowo zostawiłem w domu. Pewnego dnia naszło mnie, żeby obrobić jeden z nich na próbę. Po oszlifowaniu okazało się, że to śliczna kropla z zatopionymi ziarenkami jakiejś roślinki, no i wtedy wpadłem. Od tamtej pory szlifuję wyłącznie bursztyny i nie przestają mnie one zachwycać. Zarówno bogactwem kolorów, jak i tym, co skrywają wewnątrz. I nie chodzi mi tutaj tylko o inkluzje, z których najbardziej lubię te roślinne, ale głównie o te wszystkie fantastyczne struktury i zamglenia przypominające zaklęte w klejnot chmury.

Ponieważ surowiec najwyższej jakości jest rzadki i bardzo trudno go zdobyć, w zeszłym roku postanowiłem po raz pierwszy również łowić bursztyn. W tym celu przeprowadziłem się na sezon połowów nad morze. To były jedne z najlepszych trzech miesięcy mojego życia. Bursztynu było wprawdzie niewiele, za to trafiały się piękne i bardzo rzadkie okazy. Ale…

Okazało się, że nie to było w tej decyzji najistotniejsze. O wiele ważniejszy okazał się być tak długi kontakt z morzem i to w czasie jego największej aktywności, czyli podczas zimowych sztormów. Nie da się ukryć, że morze także pozostawiło w moim sercu trwały ślad, który z przyjemnością będę w kolejnych latach pogłębiał.

Nazywam się Wojtek Kurczewski i będę zamieszczać tutaj moje prace, jak również całą wiedzę, jaką o bursztynie gromadzę. Jeśli udało Ci się doczytać do tego miejsca, to jest wielce niewykluczone, że i reszta Cię zainteresuje. Z całego serca zapraszam.

. . .

Więcej o moim podejściu do bursztynu i stosowanych przeze mnie sposobach obróbki dowiesz się w dziale -> METODA

Aktualnie dostępne bursztyny znajdziesz w dziale -> GALERIA 1

Bursztyny, które zmieniły właściciela lub są już niedostępne z innych powodów możesz podziwiać w dziale -> GALERIA 2

Wszystko na temat historii bursztynu, bursztynowej biżuterii czy bursztynowych opowieści zawiera dział -> HISTORIA

O właściwościach leczniczych bursztynu i sposobach jego stosowania opowiada dział -> ZDROWIE

A jeśli znalazłeś tutaj coś interesującego dla siebie i chciałbyś o tym ze mną porozmawiać, to będzie mi bardzo miło. Zapraszam do działu -> KONTAKT